Trianon és az olajipar
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei IgazgatóságA Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum keretében működő Papp Simon Népfőiskola Tagozat Trianon 100 a békediktátum megcsonkította Magyarországot, nemzetünket című emlékműsora 2019. november 29-én került megrendezésre, az eseményre meghívót kapott a Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatósága is.
A rendezvény méltó indításaként, nagy költőink versei hangzottak el diákok tolmácsolásában, jelezve a felidézett történelmi kor jelentőségét és hangulatát. Tóth János múzeumigazgató, a történészek, az olajiparban dolgozó szakemberek, és e téma iránt érdeklődők sokasága előtt mondta el köszöntő beszédét, amelyben a nemzet számára tragikus következményekkel járó megállapodásra utalt. Közölte, hogy a múzeum falai számos olyan tárgyi és írásos emléket őriznek, melyek kapcsolatosak e nagy veszteséggel járó történelmi időszakkal.
A kiállítást Prof. Dr. Sallai János r. ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Rendészetelméleti és -történeti Tanszék, tanszékvezető egyetemi tanára nyitotta meg. A professzor apró részletekre kiterjedő, magával ragadó előadása a meghatottság könnyeit csalta a hallgatóság arcára. A tudósember szavai érintették a kiegyezést, a békefeltétel feltárásának körülményeit, a Velencei Egyezményt, valamint hangsúlyt adtak annak is, hogy a diktátum nemcsak a területeinket, gazdasági lehetőségeinket és magyarok millióit vette el, hanem a nemzetté válásunk folyamatát szakította meg drasztikusan.
Elismerő szavakkal illette a zalai emlékezés megrendezésének ötletét, és a kiállított ereklyéket jó szívvel ajánlotta a vendégek figyelmébe. A vitrinek és a plakátok számos képet, fotót, megsárgult eredeti írásokat, adatokat tártak az érdeklődők elé, köztük egy erdélyi zászlót a történelem e szegletéből, valamint az Osztrák-Magyar Monarchia kőolajipari térképét 1914-ből. Az olajipar veszteségeit is taglaló fotók, dokumentumok, szemléltették hazánk olaj-és gázmezőinek nagymérvű csökkenését. A diktátum pillanatait rögzítő film kockái mindeközben csendben peregtek, mutatva a közel egy évszázados történéseket.
A kiállítás minden korosztály számára szolgált használható ismeretekkel, és továbbgondolkodásra késztette a már e témában elmélyülteket. A múltidéző rendezvényt, a trianoni békediktátum közelgő 100. évfordulója teszi napjainkban aktuálissá.
Török Irén
Fotó: Török Irén