Mentorprogram Veszprém megyében
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet megyei igazgatóságai szakmai szolgáltatások biztosításával és fejlesztő programok segítségével támogatják a települések, az intézmények és a kollégák közművelődési tevékenységét.
Annak érdekében, hogy valamennyi közművelődési munkatárs megfelelő szemlélettel és felkészültséggel végezze munkáját, az Intézet az új kollégák számára tapasztalati tanulási lehetőségeket biztosít. Mentorprogram elnevezéssel szakmai látóutakat szervez, amelyekre 2019-ben Hajdú-Bihar és Veszprém megyében került sor két-két alkalommal.
A kora nyári alkalom után november 13-14-én a Veszprém Megyei Igazgatóság munkatársai ismét várták a Győrből, Miskolcról, Szegedről, Szekszárdról és Székesfehérvárról érkező új kollégákat. A program első napján Dr. Baloghné Uracs Marianna megyei igazgató mutatta be a megye sajátosságait, az igazgatóság működésének alapjait és a tevékenységét meghatározó tényezőket. Ismertette a prioritásokat, az alkalmazott módszereket – különösen az Igazgatóság által kifejlesztett innovációkat – és az eddig elért eredményeket. Áttekintést adott munkamódszereikről és a módszertani munkát segítő segédanyagokról. Mihalcsik Márta közművelődési referens a közösségi értékfeltárás területén elért eredményeket és az értékfeltárást segítő módszereket, jó gyakorlatokat mutatta be.
Mivel a szakmai látóút fontos eleme a megyében fellelhető jó példák bemutatása, a közös ebédet követően a csoport a veszprémi Agóra Kulturális Központba látogatott. Az Agóra Kulturális Központot, annak működését Neveda Amália igazgató és Rébay Anett közművelődési szakember mutatták be, valamint meséltek arról is, hogyan fog az Agóra bekapcsolódni a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa projektbe.
Az Agórában tett látogatás után egy kistelepülésen, Barnagon folytatódott a program. A barnagi polgármester, Horváth Zoltán vezette végig a csoportot a közösségi színtérben kialakított kiállításon, ahol megtekinthetőek a helyi viseletek, használati eszközök. Ezután mesélt a faluban folyó közművelődési munkáról, valamint a kulturális alapú gazdaságfejlesztés egy jó példájáról: a településen működő, a kistérség kézműveseinek és termelőinek portékáit árusító üzletről. A csoport végül Taliándörögdre utazott, ahol a Dörögdi Durmolóban elfoglalhatták a szálláshelyüket, majd vacsora után késő estig beszélgettek a közösségi szálláshely étkezőjében.
Másnap délelőtt Taliándörögdön a Közép-Dunántúli Szövetség az Ifjúságért (KÖSZI) munkatársai, Bazsó Gabriella és Hoffner Tibor, valamint Stumpf Rebeka, a taliándörögdi közösségi színtér vezetője arról meséltek, hogyan vonják be a fiatalokat az értékfeltárásba a településen, hogyan épül fel a KÖSZI tevékenység- és kapcsolati hálója a megyében, valamint arról is meséltek, hogy milyen országos és határon túli kapcsolatokat ápolnak. A résztvevők végül megtekintették a taliándörögdi közösségi színteret is.
Végül a csoport tagjai közösen értékelték a mentorprogramot. A szakmai beszélgetés során elhangzott, hogy rendkívül hasznos és hatékony volt számukra a látóút, melynek tapasztalatait eredményesen tudják majd felhasználni munkájuk során.
Szerdahelyiné Lőrincz Nóra