Aktualitások a közösségi művelődésben – Csolnokon
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei IgazgatóságÉvzáró közművelődési szakmai napját tartotta a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága Csolnokon, a Kossuth Lajos Művelődési Ház és Könyvtárban 2019. november 14-én.
A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága a kollégák kérésére minden szakmai találkozót más településre szervez a hálózatosodás jegyében. Az alkalmakon a szakmai tartalmat követően a házigazda intézmény mesélt a tevékenységéről és egy települési séta keretében az adott közösség értékeibe, kultúrájába és mindennapjaiba is betekintést kaphattak a résztvevők.
A szakmai napon – Kolonics Péterné polgármester asszony köszöntőjét követően – Hornyák-Pálmai Éva számolt be a megyei igazgatóság 2019-es tevékenységéről, szolgáltatásairól és az aktuális pályázati lehetőségekről. Előadásában kiemelte a Színháziskola Programot, a Komatál pályázatot, továbbá felhívta a megyei szakemberek figyelmét a szakmai utánpótlásra és a közösségszervező szak minél szélesebb körű megismertetésének jelentőségére.
Edelmayer Zsolt közművelődési referens az igazgatóság 2020-ra vonatkozó terveit ismertette a szakemberekkel.
Ezt követően Molnár Gábor az L-Tender Consulting Kft. ügyvezetője érdekes és mindenre részletesen kitérő előadást tartott az adatvédelmi tudnivalókról és jogszabályokról.
A műhelymunka – mint ahogy az előadások is – a jövő év tervezés jegyében telt. A résztvevők három csoportban dolgoztak az asztalgazdák és a moderátor vezetésével. A műhelymunka során a szakemberek először egyénileg egy tevékenységmátrixra vezették fel a novemberi programjaikat, amelyeket be kellett sorolniuk célcsoport és közművelődési alapszolgáltatás szerint. A kiscsoportos megbeszélést követően át kellett gondolniuk, hogy a jövő évben az eddigiekhez képest milyen új tevékenységeket terveznek.
Az elképzeléseket plenárisan osztották meg egymással, azzal a céllal, hogy az ötletekhez tudjanak segítséget, további inspirációt kapni más, hasonló kezdeményezésekben gondolkodó településektől. A programelem nagyon jó hangulatban zajlott és spontán módon az animátor ernyő mint módszertani eszköz is bemutatásra került Cserteg István, ifjúsági szakember tolmácsolásában.
A jó hangulatú szakmai együttlétet egy izgalmas séta zárta a német nemzetiségi tanösvény állomásait követve Hárs Gyuláné – Ági néni – vezetésével, aki amatőr helytörténészként a község lelkes mindentudója.
Kutenics Kinga