Tanulmányút Dániába

Projektek / Cselekvő közösségek projekt

A Cselekvő Közösségek projekt egyik legkalandosabb külföldi tanulmányútja volt a május 20-a és 23-a közötti dán program.

A repülő kisebb késéssel indult volna Frankfurtból a dániai Billund felé, az esős hétfő délután. Az átszállás miatti közel 4 órásra tervezett várakozást bemutatkozással, ismerkedéssel töltötték a közösségépítés iránt érdeklődő résztvevők. A továbbrepülés időpontját azonban felülírta egy váratlan esemény, ugyanis a Németország fölött kialakult vihar miatt törölték az összes frankfurti járatot. A hirtelen felbolydult reptéren utasok szaladgáltak fel és alá, hosszú sorokban kígyóztak a várakozó emberek, a kavalkádban sokan őrizetlenül hagyták csomagjaikat. A többórás sorbanállás, reptéri ügyintézés, telefonálás után világossá vált a csoport számára, hogy aznap nem tud továbbutazni. Bár egy alternatív útvonallal kapcsolatban a szervezők folyamatosan egyeztettek az utazási irodával, a légitársaság csak a másnap 17 órai gépre tudott csoportos jegyet adni. Így, az útipoggyászokat hátrahagyva, csupán kézi csomagjaikkal együtt szállították a csapatot a légitársaság által térített, wiesbadeni szállodába. Miután, dr. Sári Zsoltnak köszönhetően, értesítették az aarhus-i skanzent az egynapos késésről, dr. Arapovics Mária, Margitta Nóra az idegenvezető, Kalliope Bakirdzi és dr. Sári Zsolt éjszakába nyúlóan átszervezte a programot. A fogadó fél megértő, az utazási iroda rugalmas és konstruktív volt.
Másnap ismét az esős idő volt az uralkodó. A csoport, az utazási iroda extra keretéből – szakmai programként – meglátogatta a helyi városi múzeumot. A társaság aznap szerencsésen továbbutazott Billundba, ahonnan busszal folytatták útjukat a szállásra. Útközben dr. Arapovics Mária ismertette a Cselekvő Közösségek projektet és a tanulmányút célját. A végállomás Dánia második legnagyobb kikötő- és egyetemi városa, Aarhus volt, amely 2017-ben megkapta az Európa Kulturális Fővárosa címet, 2018-ban pedig az Európai Önkéntesség Fővárosa volt. A csoport időben megérkezett Aarhusba, így megtartották a tervezett szakmai megbeszélést a Dán-Magyar Baráti Társaság (Dansk-Ungarsk Venkasbsforening) három tagjával. Az ismét esőre virradó napon, május 22-én, szerdán, a város rendezvényközpontjaként is működő könyvtárba látogatott el a csapat. A csoport következő állomása az aarhus-i skanzen volt. A Den Gamle By-ban található 75 régies porta, 20 különböző dániai városból származó, jellegzetes építmények másolatai. A múzeum négy egységből áll. Egyik része az 1900 előtti közel 3 évszázadot öleli fel, a második az 1920-as, a harmadik pedig az 1970-es éveket idézi meg. Külön egységet alkot az Aarhus Várostörténeti Múzeum.

Az AROS az egyik legjelentősebb művészeti múzeum Észak-Európában. Egyik jellegzetessége a kockaépület tetejére (utólag) épített 150 méter hosszú „Szivárványos Panoráma” kilátó. A színes üvegfolyosót körbejárva, 360 fokos panorámát kapunk a városról. Itt két kiállítást tekintettek meg a tanulmányút résztvevői. Az egyik egy nagy hatású, környezetvédelmi témájú kortárs művészeti kiállítás, a „Tomorrow is the Question” volt, amely meghökkentő filmekkel, művészeti alkotásokkal, a látogatót is részesévé tévő összművészeti kreációkkal döbbentette meg a szemlélőket. A másik vezetéssel megtekintett tárlat a múzeum állandó kiállítása volt. Május 23-án, csütörtökön napsütéses reggelre ébredt a társaság. A délelőtti program a ’80-as években létrehozott Nők Múzeumának meglátogatása volt. A városháza épületében található intézmény, a világon elsőként, kifejezetten a nők történelmét és mindennapjait mutatja be. A múzeumnak otthont adó városháza elegáns régi tanácstermében Sara Bradley kurátor fogadta a csoportot. Ismertetőjében kiemelte, hogy a múzeum legfontosabb része maga az épület, mivel a városháza önmagában a demokrácia, a társadalmi bevonás és a politika jelképe. A Nőmúzeum állandó kiállítása a Gender Blender, amely a kezdetektől napjainkig mutatja be a nők történelmének legfőbb mérföldköveit. A Nőmúzeum egyik jelenlegi projektje a múzeumi mentorhálózat kiépítése. Ebben dán mentorokat párosítanak össze bevándorlókkal. Például, egy dán fogorvos támogat egy bevándorló fogorvost, akit nemcsak a munkájában, hanem a napi vagy személyes feladataiban is segít telefonon vagy személyesen. A Nőmúzeumnak van egy úgynevezett „Pop-up museum”, azaz mozgómúzeum programja. Ennek keretében egy furgonba összecsomagolják múzeum egy pici szeletét, és elviszik azt más városokba, fesztiválokra, illetve azokhoz, akik maguktól nem látogatnak el az intézménybe.

A múzeumból egyenesen a reptérre utazott a társaság. A buszban összegezték a kirándulás tapasztalatait. Az hazafelé út szerencsére zökkenőmentes volt, tudással és élményekkel gazdagodva tértek vissza Magyarországra a tanulmányút résztvevői.

Forrás: Cselekvő közösségek projekt

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.