„Helyben TOP-ogunk”? – aktualitások, TOP tapasztalatok a februári szakmai napon
Projektek / Cselekvő közösségek projekt
Rendkívül aktív, országos és megyei rendezvényekkel és képzésekkel tarkított időszak előtt áll a Cselekvő közösségek projekt, amelynek részletes megismeréséről szólt a februári együttműködést erősítő alkalom Lakiteleken.
Fodor Tamás, az NMI Művelődési Intézet szakmai vezetője az intézmények társadalmiasításával kapcsolatos feladatokkal nyitotta meg a mentorszakmai napot. Felhívta a figyelmet többek között az NMI koordinálásában megvalósuló, ’A kulturális közösségfejlesztés gyakorlata’ 30+30 órás (KKGY) képzésre és annak kimeneteli követelményeire, valamint ismertette a soron következő rendezvények tervezett helyszíneit. A technikai feladatokkal és az informatikai rendszer (OVIMOR) használatával, adminisztrációs kötelezettségekkel kapcsolatos információkat osztott meg a mentorokkal Róznerné Lipcsey Zsuzsanna, mentorkoordinációs csoportvezető. A Lakossági Információs Fórumok (LIF) jelentőségével és dokumentációjával kapcsolatban közölt lényeges adatokat. Valachi Katalin, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum mentorkoordinációs munkatársa tájékoztatta a csoportot a TOP konzorciumokkal kapcsolatos mentorálási folyamatok szükséges lépéseiről és fázisairól, valamint az adminisztrációs kötelezettségekről. A projekt indikátorairól és teljesítéséről Dr. Arapovics Mária, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum szakmai vezetője beszélt. A társadalmiasítással kapcsolatban kiemelte, hogy a kapcsolatok erősítése, kiépítése miatt fontos, hogy a mentorok aktívan részt vegyenek a regionális és megyei rendezvényeken. Ezt követően Giczi András az Országos Széchenyi Könyvtár szakmai vezetője, az ‘Aktív közösségek megismerkedését és tapasztalatcseréjét szolgáló szakmai műhelynapok’ állomásait és időpontjait részletezte. Ebben az évben is megrendezzük a Közösségek Hetét, amelynek feladatairól, ütemezéséről és az előző évek tapasztalatairól Szekeres Viktória, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum marketing- és kommunikációs csoportvezetője tartott előadást.
A délután folyamán ismét két megye osztotta meg a TOP projektekkel kapcsolatos tapasztalatait mentortársaival. Vágó Bálint, Jász-Nagykun-Szolnok megyei közösségfejlesztő mentor az elmúlt másfél év tapasztalatairól számolt be. Zichy Éva Somogy megyei mentor beszámolójából megtudtuk, hogy saját megyéjükben már kész pályázati struktúrából dolgoztak. A helyi sajátosságokról és nehézségekről elmondta, hogy 105 konzorciumot tartanak nyilván megyéjükben, ám sok esetben a partnerek a szakmai dokumentációba nem engedtek betekintést, ami jelentősen megnehezíti a szakmai feladatok elvégzését. A civil szervezetek felől és több önkormányzat részéről is nyitottságot tapasztalnak, munkájuk eredményeként már látszanak az eredményeik. Somogy megyében kiemelt és példaértékű jógyakorlatként mutatta be a Törökkoppányban, a TOP 5.3.1-16 projekt keretében létrejött kezdeményezést Bíró Boglárka, Somogy megyei közösségfejlesztő mentor. A Tabi Kistérségben a Völgy Hangja Közhasznú Egyesület által megírt pályázat a maga nemében azért egyedülálló, mert valóban egy alulról jövő kezdeményezés. A pályázat írója a projekt kidolgozásakor elsősorban a közösségfejlesztés szempontjait, módszereit vette alapul.
Forrás: Cselekvő közösségek projekt