A 2019-es év projektfeladatai – Együttműködést erősítő mentorszakmai nap Lakiteleken

Projektek / Cselekvő közösségek projekt

A szakmai napot Fodor Tamás, az NMI Művelődési Intézet szakmai vezetője nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte, hogy az új évben számos feladat áll még előttünk, amelyet a projekt végéig teljesítenünk kell.

Dr. Arapovics Mária, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum szakmai vezetője előadásában a 2019-es év projektfeladatait ismertette. Minden hónapban szervezünk mentorszakmai napokat, amely a közösségfejlesztő mentorok szakmai fejlődését szolgálja, emellett a negyedéves szakmai napok alkalmával a három szakterület kap lehetőséget a bemutatkozásra. Képzéseket, országos és megyei fórumokat és nemzetközi konferenciát is szervezünk. Megújuló és bővülő kiadványaink szakmai segítséget nyújtanak a közösségfejlesztés, önkéntesség, esélyegyenlőség témakörökben. Az aktív közösségek együttműködésének erősítését célzó 18 állomásos rendezvénysorozat tervezetét, Giczi András az Országos Széchényi Könyvtár szakmai vezetője prezentálta. Országosan 18 helyszínen rendeznek, megyénként egy szakmai napot, amely előadásokból és műhelymunkából áll és a helyi közösségek bemutatkozását és a kapcsolatépítést teszi lehetővé. Dr. Sólyom Barbara az NMI Művelődési Intézet kutató-fejlesztő munkatársa az 5-ös számú kutatást érintő legfontosabb határidőkre hívta fel a figyelmet. Az előadások sorát Balogh Vivien, az NMI Művelődési Intézet kommunikációs munkatársa folytatta, aki a Pajtaszínházi programot mutatta be. A program 2015-ben indult el a Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Teátrumi Társaság szakmai mentorálásával. Legfőbb célja színjátszó körök létrehozása és újjáélesztése a kistelepüléseken. A bevont csoportok minden év január végén a Nemzeti Színházban mutatják be előadásaikat. A délelőtti program zárásaként Bánki Eszter, közösségfejlesztő mentor, a Virágóra Alapítvány elnökeként osztotta meg személyes élményeit a Pajtaszínházi program kapcsán.

A délután folyamán Borsod-Abaúj-Zemplén megye és Csongrád megye mentorai osztották meg tapasztalataikat a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) pályázataival kapcsolatban. Csikász Gábor, közösségfejlesztő mentor felvezetésként Borsod-Abaúj-Zemplén megye sajátosságait mutatta be. Az előadások sorát Ábrahám Edit közösségfejlesztő mentor zárta, aki a Csongrád megyére vonatkozó tapasztalatokat és javaslatokat fogalmazta meg.

A délutáni műhelymunkán a mentorok négy csoportban dolgozva gyűjtötték össze gondolataikat a projektmenedzsment, a helyi döntéshozók, a projektmegvalósítás, a megyei jogú városok sajátosságai és a közösségfejlesztési folyamatok témakörben. A csoportos foglalkozás során lehetőség nyílt a nehézségek és a fejlesztendő területek átbeszélésére, javaslatok megfogalmazására. A nap zárásaként Fodor Tamás megköszönte a közös munkát és a munkatársak aktív részvételét a szakmai napon. A következő mentorszakmai nap időpontja: 2019. február 6., Lakitelek.

Forrás: Cselekvő közösségek projekt

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.