Az NMI Művelődési Intézet a Nemzeti Tehetségprogram keretében, az Emberi Erőforrások Minisztériuma NTP-KULT-M-18-0001 számú támogatásával valósította meg a III. Bűvös Bábos Programot, melynek keretében a hátrányos helyzetű bábos fiatalok 2019. június 25–29. között Szigetszentmártonban, a Bűvös Bábos Táborban gyarapíthatják a bábozás területén eddig megszerzett ismereteiket és fejleszthetik képességeiket.

A táborlakók Bács, Baranya, Békés, Hajdú-Bihar, Heves, Vas és Veszprém megyéből 2019. június 25-én érkeztek meg a Mártoni Táborba.

Egy kiadós ebéd után a csoportok elfoglalták szállásaikat, ismerkedtek a táborral, egymással, a régi ismerősök, akik már az egri Szemlén is találkoztak, örömmel üdvözölték egymást.

Egy rövid eligazítás után, melynek során tájékoztatást kaptak a tábor napirendjéről, a mindenki által betartandó szabályokról, a szelektív hulladékgyűjtésről, a napi programokról, valamint mindenki átvette a tábor logójával ellátott sapkáját, a megyei csoportok elvonultak, hogy még egyszer átismételjék bemutatkozásaikat.

Ezt követően zsűri tagokat választottak maguk közül, akik valamennyi jelenlévővel együtt végignézték a megyék fellépését, amelyben mindenki a saját települését, szűkebb, vagy kicsit tágabb lakóhelyét mutatta be a többieknek, először a térképen elhelyezve a települést, a zsűri pedig az ötletesség és az átadott ismeretek alapján pontozta a produkciókat.

Mindenki nagyon figyelt, hiszen a kapott információk a kvízben pontokat jelenthetnek. Megtudhattuk, hogy hol készül a Piroska szörp, hol laktak a bakonyi betyárok, hol van kötélugró egyesület, melyik megyében található a Vulkán Park, hol termelnek jó borokat, a Heves megyeiek kóstolót is hoztak jellegzetes kalácsukból, a Békés megyei csapat pedig élőképekkel mutatta be falujuk épületeit, természeti értékeit.

A zsűri döntése alapján a legérdekesebb a versbe szedett Veszprém megyei bemutatkozás volt, a második helyen Bács-Kiskun megye végzett, a harmadik helyet pedig az ötletes Békés megyeiek kapták. A hozott bemutatkozó anyagokat Bagi Márta táborvezető helyezte el a közösségi térben, hogy mindenkinek legyen lehetősége közelebbről is megszemlélni azokat, valamint kikerültek a hasznos információk, a napirend, a pontgyűjtés szabályai és a tombolaismertető is.

A vacsorát követően a csoportok egy része hosszabb sétára indult, hogy felfedezze a környék gyönyörű helyeit, megcsodálja a Ráckevei Duna ág esti szépségét, másik része pedig egy kis sporttal vezette le a napot és készült a holnapi új élményekre.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.