A Nemzeti Művelődési Intézet első alkalommal, stratégiai konferencia keretében, 2019. november 6-án adta át díjait, melyeket 2019-ben alapított. A díjakkal szakmai megbecsülését kívánja kifejezni azon személyek, szervezetek, közösségek felé, akik magas szakmai színvonalú közösségépítő, értékfeltáró tevékenységet végeznek.

A megjelenteket Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője köszöntötte, beszédében a szakterület stratégiai eredményeiről és a települési szakemberek elhivatott és egyben elismerésre méltó feladatellátásáról beszélt.

Felvezetőként Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke az Alaptörvény nemzetmegtartó erejéről tartott átfogó előadást, hangsúlyozva a kultúra, a hagyományok és az értékek közösség- és nemzetépítő erejét. Dr. Simicskó István, kormánybiztos előadásában a fiatalok megszólítását, az értékek iránti szemléletformálás kiemelt szerepére hívta fel a figyelmet, majd a globalizáció, integráció és civilizáció összefüggéseire is rámutatott.

A közel 240 szakember részvételével megrendezett szakmai tanácskozás méltó alkalmat adott a Nemzeti Művelődési Intézet által alapított szakmai díjak átadására.

Halász Péter videóüzenete

Az Illyés Gyula közművelődési életműdíjat Halász Péter néprajzkutató, a Művelődési Intézet egykori igazgatója, a Honismeret folyóirat volt főszerkesztőjének ítélte a bíráló bizottság. Halász Péter életművét, Illyés Gyula, a háromszoros Kossuth-díjas magyar költő, író, drámaíró, műfordító lánya, Illyés Mária méltatta.

A Beke Pál-díjat Molnár Lajos Milán, a szolnoki Aba-Novák Agóra Kulturális Központ Nonprofit Kft. ügyvezetője vehette át.

A Karácsony Sándor-díjat Varga Dalma, a bogyiszlói Petőfi Sándor Művelődési Ház Közösségi Tér közművelődési szakembere kapta.

A Közösségeket Támogató Önkormányzat Díjban Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, Petőfiszállás Község Önkormányzata, valamint Rozsály Község Önkormányzata részesült.

A Közösségeket Támogató Önkormányzat Díj azoknak az önkormányzatoknak adományozható, amelyek jelentős mértékben támogatják a településükön működő közösségeket, valamint példaértékű szerepet vállalnak közösségeik megerősítésében.

Közösségépítő Önkéntes Díjban Mátyus Aliz író, szociológus, falukutató, a Nemzeti Művelődési Intézet Szín – Közösségi Művelődés folyóiratának alapítója, a pápai Szélesvíz című folyóirat lapszerkesztője, továbbá Fekete Sándorné, Bojt település Tájházának önkéntes vezetője részesült.

Dr. Kiss-Rigó László püspök – az önkéntességet méltató szavai után – a mai korra jellemző, ideológiák által befolyásolt gazdasági, kulturális, mentális folyamatok elidegenítő hatásaira hívta fel a figyelmet. Összegzésként azt mondta: el kell gondolkoznunk azon, mit tehetünk azért, hogy ne jellegtelen emberekként, manipulálható tömegekként éljük mindennapjainkat, hanem értékeinket, gyökereinket ismerő és azokat megőrző, egymásra odafigyelő emberek közösségeként.

A délután folyamán Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője, majd Molnár Lajos Milán, az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ ügyvezetője, ezt követően Halász János országgyűlési képviselő, a Városok-Falvak Szövetsége elnöke, továbbá Dr. Kasznár Attila egyetemi adjunktus, a Lakitelek Népfőiskola Kína Kollégiumának vezetője tartott plenáris előadást.

A szakmai tanácskozás három műhelyfoglalkozás keretében adott aktív bekapcsolódást a résztvevőknek a programba. A „Tudástranszfer”: tudás és tudásátadás a szakmai fejlesztésben műhelymunkát Dr. Juhász Erika, a Nemzeti Művelődési Intézet szakmafejlesztési igazgatója, a Debreceni Egyetem tanszékvezető docense vezette.

A Kárpát-medencei közművelődési jó gyakorlatok műhely munkáját Dr. Széman Péter, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnöke irányította, míg Kereszti Ferenc, az Egyházi Közművelődési Egyesület titkára az egyházi közművelődési intézmények Közösségépítési gyakorlatait osztotta meg a jelenlevőkkel.

Zárszavában Szedlacsek Emília, a Nemzeti Művelődési Intézet szakmai igazgatója az együttműködés és a közösségek jelentőségét hangsúlyozta, majd közös szakmai gondolkodásra hívta a megjelenteket.

A konferencia a Művelődő Közösségek Nyugat-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00150 projekt keretében valósult meg.

 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.