Először települt ki a Rovás közösség a Gombaszögi Nyári Táborba, de húsz évvel ezelőtt innen indult a tehetségfejlesztő programjuk. A szervezet elnökével, Szabó Ottóval arról beszélgettünk, hogy milyen programokkal készültek, illetve mi újság a MaJel háza táján.
Hogyan emlékszik a kezdetekre?
Már 1994-től, amikor végeztem a pozsonyi képzőművészeti egyetemen, rendszeresen szervezünk képzőművészeti táborokat. 2000-ben született meg az ötlet, hogy a tehetséges fiatalokkal foglalkoznunk kell. Jöttünk volna már ide korábban is, de folyamatosan egybeesett az időpont az erdélyi táborunkkal.
Önálló táborokat is szerveznek?
Minden nyáron három helyszínen rendezzük meg a szabadegyetemünket, ami azt jelenti, hogy július második hetében Erdélybe megyünk, aztán Tihanyba a Budapesti Képzőművészeti Egyetem művésztelepére. Majd augusztus végén Kassán van a művésztelepünk, általában ugyanazokkal a résztvevőkkel.
Gombaszögre milyen programokat hoztak?
Beszélgettünk az alkotótevékenységről, a Rovás Rajzszögről; a Rovásról és a tehetséggondozásról Kovács Ágival és Gergely Papp Adrival, valamint a tehetséggondozásról, az esti iskoláról és programjainkról. Meghívtuk Puss Sándor jezsuita tanárt. A szabad alkotótevékenységek keretében pedig megpróbáltuk ugyanazt a hangulatot visszaidézni, mint amilyen a Rajzszög Tábor idején volt. Ez azt jelenti, hogy folyamatosan alkotunk. Azoknak a gyerekeknek vagy fiatalembereknek, akiket érdekel a képzőművészet, segítünk.
Bővebben: Felvidék ma
Fotó: Szabó Ottó