Az idén Both Aranka, a Kékiringó vezetőjének meghívására ismét elindultak a felvidéki hagyományőrzők és tisztelők, hogy a huszadik alkalommal megszervezett Kékiringó Néptáncfesztiválon ismét együtt ünnepeljenek a jubiláló székely néptáncosokkal…

2008 szeptemberében szüreti fesztivállal kezdődött a Zoboralja Közhasznú Társulás és az erdélyi Kékiringó Alapítvány kapcsolata, amikor a székelyudvarhelyi alapítvány néptáncosai a zoboralji Pogrányba látogattak, hogy bemutassák szülőföldjük szüreti szokásait, jellegzetes ételeit és táncait. 2009 tavaszán a zoboralji vendéglátók csapata a Martosi Hagyományőrző Csoport tagjaival kiegészülve elsősorban a néptánc és népi hagyományok megismerésével töltött el tartalmas napokat a 10. Kékiringó Fesztiválon Erdélyben.

Az idén Both Aranka, a Kékiringó vezetőjének hívására ismét elindultak a felvidéki hagyományőrzők és tisztelők, hogy a huszadik alkalommal megszervezett Kékiringó Néptáncfesztiválon ismét együtt ünnepeljen a jubiláló székely néptáncosokkal.

Azt kevesen tudják, hogy a zoboralji magyarok is székelyeknek tartják magukat, de nemcsak ez a közös ezekben a régiókban, hiszen a népi hagyományok megélése és továbbadása a következő generációknak a székelyföldi, zoboralji magyarokra és a martosiakra is jellemző. Április 25-én, a fesztivál első napján a magyarországi, felvidéki és helyi táncosok együtt nézték meg Székelyudvarhely és környéke nevezetességeit: Szejkén a székelykapukat és Orbán Balázs síremlékét, Székelyszentléleken a tájházat és a község templomát, Farkaslakán Tamási Áron síremlékét. A néprajzi kirándulás után bemutatkozó táncműsorra került sor Pálpatakán.

A cikk folytatása a Felvidék.ma portálon olvasható.
Fotó: Tóth Klára/Felvidék.ma

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.