A Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ 2018. szeptember 3. és 6. között négynapos szlovéniai-olaszországi tanulmányutat szervez a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás című, EFOP-1.3.1-15-2016-00001 azonosító számú kiemelt projekt keretében. A jelentkezés határideje: 2018. augusztus 21. 12:00 óra.
A tanulmányútra a kulturális intézmények, szervezetek dolgozóit, valamint azokat az önkormányzati képviselőket várjuk, akiknek munkájában fontos szerepet kap a közösségfejlesztés, a kulturális esélyegyenlőség, és akiket érdekel a kulturális intézmények közösségi alapú (társadalmiasított) működtetése.
A résztvevők Lendva (Lendava), Ljubljana, Muraszombat (Murska Sobota) valamint a szlovén és olasz határmenti apró települések kulturális intézményeivel és civil szervezeteivel ismerkedhetnek meg ezen az úton.
A tanulmányút legfőbb célja, hogy elősegítse a közösségfejlesztési folyamatokat, jó gyakorlatok megismerésével, fenntartható tevékenységek adaptálásával, új kezdeményezésekkel gazdagítsa a társadalmiasítási folyamatokat és kapcsolati hálót hozzon létre a tanulmányutak résztvevői, a küldő és a fogadó intézmények között.
A tanulmányutakon 20-20 fő vehet részt, akiket a kérdőív motivációs kérdéseire adott válaszaik alapján fog kiválasztani a bíráló bizottság.
Településenként két-két főt tudunk fogadni, a megyei jogú városokból többen is jelentkezhetnek (Ez esetben a jelentkezéskor fel kell tüntetni, hogy munkahelyük, illetve lakhelyük mely városrészben található.)
Az utazás teljes költségét (szállás, utazás, teljes ellátás, programbelépők, biztosítás) a projekt biztosítja.
A tanulmányutakon a résztvevők könyvtárakat, múzeumokat, kulturális intézményeket és civil szervezeteket látogatnak meg, továbbá aktív közösségek tagjaival találkoznak. Az intézmények, kiállítások megtekintésén túl beszélgetésekre, műhelymunkákra és előadásokra is sor kerül.
Kiemelt témák:
- Az intézmények közösségi alapú (társadalmiasított) működtetése;
- Önkéntesség, önkéntesek szerepe;
- A közösségek bevonásának, aktivizálásának lehetőségei;
- A kulturális közösségfejlesztéssel kapcsolatos tapasztalatok;
- A kulturális esélyteremtés: hátrányos helyzetűek, kisebbségek elérése, közösségi integrációjuk;
- A különböző kulturális intézmények együttműködésének lehetőségei, ennek nehézségei és előnyei.
A tapasztalatok hozzáférhetővé tételének elősegítése érdekében településenként a résztvevőknek megadott szempontok alapján részletes útibeszámolót kell készíteniük, melyekből tanulmánykötet fog születni.
Az alábbi oldalon várjuk jelentkezésüket 2018. augusztus 21. 12:00-ig.