Immáron ötödik alkalommal szervezték meg a Zoboralja Kis Csalogánya elnevezésű népdalversenyt a gímesi alapiskolában június 22-én, amelynek főszervezője Varga Imre pedagógus, karnagy volt. A gímesi alapiskola és a Csemadok-alapszervezet által meghirdetett versenyre alap- és középiskolások jelentkezését várták, szólisták és csoportok is részt vehettek a megmérettetésen.

Zoboralján nemcsak a népdalok, a néptánc, hanem a viseletek is fennmaradtak, ezért a szervezők azt kérték, hogy az adott községhez illő népviseletbe öltözzenek be a versenyzők, hiszen büszkének kell lenniük a népdalkincs mellett a viseletükre is. A Zoboralja Kis Csalogánya ennek köszönhetően egy csodás hagyományőrző ünneppé vált.

Varga Imre a verseny előtt köszöntötte az énekeseket és felkészítőiket is, hiszen több olyan fiatal érkezett, akik nem az iskolában, hanem otthon készültek a népdalversenyre. A főszervező szerint Kodály és Bartók úgy vélték, nem szabad hagyni feledésbe merülni a népdalokat, ezért elindultak összegyűjteni azokat. A népdalok ugyanis addig szájhagyomány útján terjedtek, némelyek az idők során változtak is, sok elveszett volna, ha Bartók Béla és Kodály Zoltán nem rögzítik azokat az utókor számára. A két gyűjtő az útjai során megtanulta: a népdal szívből fakad. Az emberek énekeltek a mezőn, munka közben, dalra fakadtak, amikor szerelmesek voltak, de akkor is, ha valakit elveszítettek, ha fájdalom érte őket. Varga Imre szerint itt az alkalom, hogy a fiatalok tanuljanak a két népzenekutatótól.

A cikk folytatása a Felvidék.ma honlapon olvasható.
Fotó: A Gímesi Legénykék és Simek Viktor (Neszméri Tünde/Felvidék.ma)

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.