Az amatőr művészetek és művészeti közösségek adták apropóját a Tessedik Sámuel Kollégium ötödik alkalmának 2018. április 27–29. között a Lakitelek Népfőiskolán. A képzés előadásai és gyakorlatai tevékenységei a művészeti ágak iránti érzékenyítés és az alkotó közösségek mindennapi kihívásai mentén tematizálódtak.

Az első nap estéjén az „Aki dudás akar lenni” Egyesület képviselői, Jánosi Ágnes és Kisgyőri Krisztián, valamint Patyi Zoltán néptáncoktató, a Minden Magyarok Nemzetközi Néptáncfesztiváljának szakmai vezetője tartott előadást. Jánosi Ágnes az óvodások és alsó tagozatos általános iskolások táncpedagógiájának jellemzőit ecsetelte, kitérve a további tehetséggondozás kihívásaira is. Kisgyőri Krisztián népzene szakos tanár az élőzene és a hatékony néptáncoktatás kapcsolatára hívta fel a figyelmet, hozzátéve, együttesével egy mindenki számára hozzáférhető hanganyagot készítettek, mely a táncok tanulását segíti. Patyi Zoltán a népművészet autentikus forrásainak jelentőségét hangsúlyozta, valamint az ifjúsággal való foglalkozás sajátosságait, úgymint a nyitottság, az empátia és a következetesség. Rávilágított arra is, hogy a népi kultúra fiatalok körében történő népszerűsítése érdekében nem szabad visszariadni más kulturális elemek beépítésétől és a színjátszás „felhasználásától” sem.

Szombaton délelőtt Angyal László, az NMI Művelődési Intézet Hajdú-Bihar Megyei Irodájának vezetője tartott prezentációt „Az amatőr művészetek fejlesztő hatása az egyén, a közösség és a társadalom viszonyrendszerében” címmel, melyben külön kitért a tárgyalkotó művészetek mai szerepére is. Ezt követően modern művészeti alkotások közös értelmezésével és kommunikációs gyakorlattal demonstrálta az előadásában elhangzottakat. A délutáni órákban Berlik Mária, az NMI Művelődési Intézet Somogy Megyei Irodájának vezetője változatos gyakorlati feladatokon keresztül szemléltette a tárgyak megszemélyesítésének, mint a bábművészet alapelemének problematikáját. A kollégium résztvevői székekkel ábrázoltak érzelmeket, szituációkat, cipőkhöz fűztek történetet és hétköznapi használati tárgyakkal tartottak bábelőadást.

A kollégiumi alkalom utolsó napjának első előadója Magyar Nóra volt. A szegvári Dobbantó Táncegyüttes vezetője a 4500 fős település életében immár közel 60 éve zajló néptáncoktatás pozitív társadalomfejlesztő hatását mutatta be. A kollégiumot Lajos Viktor, a Rongyoló Ifjúsági Fesztivál főszervezőjének, „Békéscsaba legnagyobb, és egyre sokszínűbb „kerti partija” című prezentációja zárta, melyben kitért a fesztiválszervezés új tendenciáira: a közösségek aktív bevonására és a rendezvény kulturális arculatának kialakítására. Az idén immáron negyedik éve megrendezésre kerülő eseményen az interaktív programok kapnak kiemelt hangsúlyt, de lehetőséget teremt több alkotó közösség és civil szervezet bemutatkozására, egy sajátos kulturális börze hangulatát teremtve meg. Elmondása szerint a fellépő zenekarok produkciója is csak egy, a számtalan, párhuzamosan futó program mellett, akárcsak egy kerti partiban.

A Tessedik Kollégium nyári alkalma 2018. július 5. és 8. között kerül megrendezésre.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.