A Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás kiemelt projekt keretében valósult meg a Partnerségben a múzeummal című kétnapos nemzetközi tudományos konferencia 2017. november 20-21-én Egerben. A műhelymunkának is alkalmat adó konferencia középpontjában a múzeumi, könyvtári és közművelődési intézmények együttműködése és a helyi közösségekkel kialakított partnersége állt, különös tekintettel a múzeumi intézményekkel való kooperációra.
A szakmai tapasztalatcserét Nagy Zoltán, az EU fejlesztések koordinációjáért és stratégiákért felelős helyettes államtitkár (EMMI) nyitotta meg. Beszédében ismertette az Európa 2020 stratégia céljait, valamint kihangsúlyozta, hogy a megvalósítás alapja az összefogás és az együttműködés. A konferencia bevezető előadását Piotr Bienkowski, az Our Museum Program projektigazgatója tartotta, melyben megosztotta az angol program tapasztalatait arról, hogy miképpen lehet és miért érdemes megosztani az irányítást a közösségekkel.
A gondolatébresztő előadást követően a Cselekvő közösségek programot megvalósító konzorciumi partnerszervezetek vezetői mutatták be a szakterületek országos intézményeinek együttműködéseit. Dr. Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója kiemelte, hogy a magyar múzeumi területen bekövetkezett paradigmaváltásnak köszönhetően érzékelhetővé vált a múzeum közösségképző ereje, mely hozzájárult a kultúra demokratizálásához, és új látogatói szegmensek bevonását tette lehetővé. Dr. Tüske László, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója az infokommunikációs technológia fejlődésének korában a könyvtárban végbemenő változásokat ismertette. Kárpáti Árpád, az NMI Művelődési Intézet ügyvezető igazgatója a közösségi művelődést magyar sajátosságként mutatta be, s hangsúlyozta, hogy a korábbi felülről irányított közművelődés helyett ma már a helyi társadalmak fejlesztésére koncentráló, a közösségekkel együttműködő közösségi művelődés jellemzi a szakmát.
Ezt követően a múzeumi, könyvtári és a közösségi művelődési területet képviselő neves szakemberek fogalmazták meg gondolataikat a partnerség kapcsán, illetve a konferenciának keretet adó Cselekvő közösségek kiemelt projektet is bemutatták a konzorciumban részt vevő szervezetek szakmai vezetői.
A konferencián résztvevők magyar és nemzetközi jó gyakorlatokat ismerhettek meg a meghívott, elismert szakemberek tolmácsolásában. Többek között Petra Zwaka alapító igazgató jóvoltából a részvevők betekintést nyerhettek a berlini Jugend Museum interkulturtális és esélyegyenlőségi projektjeibe, vagy a gdanski J. Conrad Kormányzósági és Városi Könyvtár érdekes gamifikáció (játékosítás) gyakorlatába Pawel Braun igazgató előadásából. Marteen van Ditmarsch prezentációjának témája az utrechti Szent Márton Kulturális Központ egész várost megmozgató Szent Márton Fesztiválja volt, amely jó példa a legkülönfélébb közösségek megszólítására és a települési intézmények közti együttműködésekre. Uldis Zarins, a lett Nemzeti Könyvtár stratégiai igazgatója arról osztotta meg tapasztalatait, hogy a lett társadalmat érintő kihívásokkal hogyan veszik fel a harcot a kibővült szerepkörű, szociális és oktatási célokat is felvállaló könyvtárak, a francia szakember, Brice Gourdol pedig az önkéntes-képzés lehetőségeiről szólt. A konferencia során megosztott gondolatokat egyedülálló, élő grafikus jegyzetelés örökítette meg.