Több, mint százhúszan vettek részt az NMI Művelődési Intézet kelet-magyarországi szakmai napján, Nyíregyházán, április 27-én. A három megyéből – Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar – érkező kollégákat és a partnerszervezetek képviselőit Angyal László, a Művelődési Intézet regionális vezetője köszöntötte, majd szólásra kérte Dr. Ulrich Attila alpolgármestert, aki bevezetőjében a hagyományok ápolásának jelentőségéről beszélt. Majd kitért arra is, hogy hivatását tekintve történész és muzeológus, aki a kultúra és közművelődés helyzetét munkáján keresztül is jól ismeri. Éppen ezért fontosnak tartja, hogy együttműködést építsen a Művelődési Intézettel éppúgy, mint a helyi kulturális központtal.
A szakmai napnak is helyet adó Váci Mihály Kulturális Központ 2014 óta Agoraként működik. Mészáros Szilárd igazgató bemutatta az intézmény tevékenységét a résztvevőknek. Mint mondta, az épület 1981-ben, Bán Ferenc tervei alapján készült, aki Ybl-díjat kapott a munkájáért. Az Agora-programnak köszönhetően az épület megújult és számos funkcióval bővült. A „Kultúrsziget” fantázianevet kapta, hiszen környezetében zeneiskola, kiállító helyek és az úgynevezett Kölyökvár is megtalálható, sőt egy országosan egyedülálló, mozgássérülteknek készült játszótér is. Amint Mészáros Szilárd elmondta, nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy minden korosztályhoz szóljanak. A gyerekeknek matinékat, játszóházakat, kézműves foglalkozásokat és kiállításokat, az idősebb korosztálynak tehetségkutatókat szerveznek. Neves előadókat látnak vendégül a „Lehozzuk önnek a csillagokat” program keretében. Egymást váltják a színházi előadások, könnyű- és komolyzenei koncertek, kórustalálkozók. A generációk kapcsolatát családi vetélkedőkkel erősítik.
Az Agorának a különböző városrészekben és a bokor településeken összesen húsz tagintézménye és közel ötven munkatársa van. Az épületben és a tagintézményekben a tavalyi évben 407 ezer látogató fordult meg. Mészáros Szilárd elmondása szerint, a Váczi Mihály központ elsők között kapcsolódott a kulturális közfoglalkoztatási programhoz, amelynek sokat köszönhet az intézmény.
A házigazda előadása után Kárpáti Árpád, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezető igazgatója ismertette az intézet átszervezésének folyamatát, következményeit és munkáját a megváltozott szervezeti keretek között. Mint mondta, a rendezvény címe: „Mérföldkő a közösségi művelődésben”, kettős jelentéssel bír. Utal mind az átszervezéssel mind pedig a szakma átalakulásával járó változásokra. A Nemzeti Művelődési Intézet indulása idején helyzetértékelést végzett és meghatározta azokat az alapértékeket, amelyek mentén a munkáját végezni kívánja. Ezek közül külön is kiemelésre érdemes a személyes felelősségvállalás és a változáshoz való alkalmazkodás. Az alapértékek és az alapfeladatok azonban továbbra is ugyanazok, az intézet funkciója, hogy közvetít, összeköt, szervez és működtet nem változott. Kárpáti Árpád felhívta a partnerek figyelmét, hogy kialakult és stabilizálódott az országos hálózat, amely a kulturális közfoglalkoztatottak bevonásával együtt egyedülálló lehetőségekkel rendelkezik a társadalmi folyamatok fejlesztésében. Az ügyvezető igazgató előadás végén idézett néhány gondolatot az Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepcióból:
„A közművelődési és közgyűjteményi intézmények (művelődési házak, könyvtárak, muzeális és hasonló intézmények) a magyar társadalom legkiterjedtebb közhasznú feladatot végző intézményei.”
„A közösségi művelődés a helyi problémák saját erőből történő megoldásához szükséges képességek elsajátításával, a helyi életminőség javításával elősegíti azt a nemzetstratégiai és nemzetgazdasági fordulatot, amelynek révén hazánk az itt élő emberek értékeire, erőforrásaira alapozva sikeres országgá válik.”
R. Simor Katalin
Fotó: Szabó László