2017. április 1-jén került sor a Tessedik Sámuel Kollégium és a vele párhuzamosan megrendezésre kerülő Afrika Kollégium hivatalos megnyitójára a Lakitelek Népfőiskolán.

A  rendezvényen Lezsák Sándor, a Népfőiskola Alapítvány elnöke, a Magyar Országgyűlés alelnöke köszöntötte a jelenlévőket, majd a kollégiumok előzményeiről és céljairól tartott tájékoztatót.

A rendezvényen dr. Balogh Csaba – a Külgazdasági és Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára – megnyitó beszédében az Afrika Kollégiummal kapcsolatban elmondta, hogy a magyar külpolitika felismerte a szubszaharai térség jelentőségét, és törekszik arra, hogy a magyar külgazdasági érdekek érvényesítése mellett megoldást kínáljon a térség komplex problémáira, és segítse az ott élő társadalmak ezen problémáinak rendezését.

A megnyitón Závogyán Magdolna, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős helyettes államtitkára, A „Magyar művelődéspolitika lehetőségei a Kárpát-medencében” címmel tartott előadást. Többek között beszélt a közművelődés, a közgyűjtemények és a közösségi művelődés területeiről, valamint a Kárpát-medencében szerteágazó tevékenységet végző népfőiskolai hálózat hivatásáról is.

A Népfőiskola Alapítvány és az NMI Művelődési Intézet közös rendezésében megvalósuló Tessedik Sámuel Kollégiumra harminc, a közösségi művelődés iránt nyitott fiatal jelentkezett az ország legkülönbözőbb pontjairól, valamint a határokon túlról is. A kollégium célja az öntevékenység ösztönzése, a közösségi művelődés gyakorlati ismereteinek, tapasztalatainak, jó példáinak elterjesztése. A részvevők a nyolc alkalomból álló kollégiumi képzés első alkalmával Tessedik Sámuel életével, tevékenységével, valamint a közösségi művelődés történetével, fogalomrendszerével ismerkedtek.

A képzési napokon – többek között – Dr. Balázsi Károly közösségfejlesztő, nyugalmazott főiskolai tanár, Kárpáti Árpád, az NMI Művelődési Intézet igazgatója, Mati Márton történész és Szenes János, a Szarvasi Történelmi Emlékút Közalapítvány elnöke tartott előadást.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.