ABLAK A MÚLTRA EGYESÜLET
Megye: Veszprém
Helyszín: Veszprém- Gyulafirátót
Besorolás: Egyéb előadó-művészet
Szervező bemutatása:
ABLAK A MÚLTRA EGYESÜLET néhány éve alakult . Céljai a magyar népi kultúra, néphagyomány (néptánc, népzene, népdal, népi mesterségek) gyűjtése, kutatása, megismerése, megőrzése, ápolása. Az évek alatt az óvodai csoportból nőtt ki az általános iskolai néptánc csoport is és együtt történik a tánctanítása. A tánctanítás mellett a régi hagyományok és szokások felelevenítése is helyet kap, melyet mindenki nagy kedvvel és lelkesedéssel fogad. Ezeket a népi játékokat, táncokat és népi kultúrát helyi és vidéki rendezvényeken vidám hangulatú bemutatókon közvetítjük a nézők felé. Nagy célunk, hogy bel- és külföldi néphagyomány őrzőkkel vegyük fel és ápoljuk a kapcsolatot. A közös programok, az egymástól való tanulás lehetősége nagy reménység számunkra, hogy aztán generációknak adhassuk át a hagyományőrzés széles körű életérzését.
Projekt megtervezésének bemutatása:
Téma kiválasztása megtörtént, ami a Sárköz vidéki szőlőőrzési szokások bemutatása. Két programon szerették volna bemutatni tudásukat a gyerekek, egyrészt a Gyulaffy László Német Nemzetiségi Általános Iskola Gyulaffy Napok Gála műsorán, másrészt a tavaszt lezáró májusfa kitáncolásnál. A program lebonyolítása és megkezdése előtt egy "ráhangolódási tábort" szerveztünk a gyerekeknek népi játékokkal, esti mesékkel és táncházzal. Ebben a csoportban a közösség összetartó ereje a legnagyobb motiváció.
Találkozási alkalmak történései:
Heti rendszerességgel vannak a foglalkozások, táncoktatással és játékokkal. Mindezek hatására a lányok saját nevet adtak a csoportnak, a Tikhegyi Gyöngycsibék nevet vették fel. Az órákon a vidékre jellemző népdalokat, énekeket tanulták, hisz "Legyen a zene Mindenkié". Kodály nevelésének legfontosabb gondolatát követtük, hogy a gyerekeket minél hamarabb ismertessük meg a népzenével, a népi játékokkal , mert ez szolgálja legjobban a gyerekek személyiségfejlődését. Játékosan a legkönnyebb tanulni.
Elért célcsoportot:
A programba bekapcsolódtak a Tikhegyi Gyöngytyúkok is, akik nemcsak a táncos gyerekek szüleiből, hanem "külsős" szülőkből álló felnőtt néptánccsoport Gyulafirátóton. A gyermekcsoport óvodásokból és általános iskolásokból áll, több mint 20 gyerek. A felnőtt csoport is 15 főből állt össze, ami már folyamatosan bővül. Elértük az iskolásokat, a pedagógusokat a nyugdíjasokat, a bemutatkozások alkalmával, a generációkat sikerült összekapcsolni.
Fejlesztési folyamat eredménye:
A Gyulaffy Napokon az iskola előtt mutatták be a Tikhegyi Gyöngycsibék a sárközi vidékre jellemző szőlőőrzési szokásokat. A cél a falu közösségének a bevonása a neves ünnepeken. Május végén a katolikus templomnál a falu apraja- nagyjának tartottunk vidám, fergeteges műsort, melyet a májusfa kitáncolásával fejeztünk be. Ebbe a programba bevontunk egyéb civil egyesületeket is a faluban, akik szintén bemutatkoztak, köztük a Német Nemzetiségi Táncegyüttes vagy a meghívott Baranta csapat is.
Mit indított el a közösség életében projekt megvalósítása:
Ezzel a programmal cél a közös alkotás, a közös gondolkozás, a közösségi élmény megadása. Hagyományainkhoz híven ősszel a Mihály napot, Márton napot, majd télen a Betlehemezést is megszervezzük, bevonva Gyulafirátót lakóit. Amíg a helyi óvoda, iskola és művelődési ház lehetővé teszi a gyerekeknek, hogy a néptáncot gyakorolhassák, itt Gyulafirátóton, addig nyert helyzetben van ez a kis közösség. Mindez nem jöhetett volna létre Dékmárné Forgács Zsuzsa táncpedagógus lelkes és szeretetteljes lénye nélkül.