Felpécért Alapítvány




Megye: Győr-Moson-Sopron
Helyszín: Felpéc
Besorolás: Zene


Szervező bemutatása:

Szervezetünk egy helyi magánszemély által létrehozott alapítvány. 1999. óta működik a közösségi kulturális élet mozgatójaként. Falunkat közel 900 fő lakja, ki-ki hogyan érzi a megyeszékhely Győr közelségét: minden jó és rossz hatás érezhető. Munkanélküliség nincs, de iskola sincs. A falura nem jellemző az elöregedés, de iskola nélkül közösséget létrehozni, közösségi életet szervezni is nehéz. Az egyenlet megoldóképletét nehéz volt megtalálnunk! Időzavarban is voltunk, a 7-26 éves korosztályú közösség létrehozása elviekben jónak bizonyul, de csak ott, ahol a meglévő közösséget kell jobban összekovácsolni. A célcsoport - nálunk már az elején kiderült -, hogy a 7-10 éves korosztály tud lenni, ami a " hosszú távú építkezés" esetén jó lehet. A pár évvel nagyobbaknál- ha meg is tudtuk szólítani őket - hamar kiderült, hogy ők már nagynak érzik magukat a 7-10 évesekhez. Középiskolás, egyetemista korú fiatalok már nem tudnak részesei lenni a helyi közösségnek. Nekünk innen kell indulnunk.


Projekt megtervezésének bemutatása:

A tervezett gyerekkórus létrehozása helyett gyorsan kellett nagyon kreatívnak lenni ahhoz, hogy minimálisan tervezett 5-10 fő létszámmal elinduljon a projekt. Az első alkalom döntött a mozgatható korosztályt illetően, akikről köztudott a faluban, hogy a kézügyességükre, játékos kreativitásukra kell építeni, és a család felnőtt tagjainak segítségére lehet számítani. A rajzolást juttatta eszükbe az első népdal éneklése, és hamarosan papírra kerültek az elénekelt történetek is.


Találkozási alkalmak történései:

Találkozások idején hallhattunk önállóan összeállított Kodály élettörténetet egy fiútól-a kisebbek csodálatára!. Kézügyességüket további rajzokon, újabb kézműves technikák bemutatásával, gyakorlásával lehetett éberen tartani. Kipróbálhatták a papírmasé technikát, amivel Kodályhoz kapcsolódóan hangjegyeket készítetTek. Közösségi összetartozást rongyszalag jelképezte, amit a gyerekek játék közben dobáltak egymásnak, így fonódtak Egybe az egyik alkalommal. A játék a gyerekek közösségében fontos.


Elért célcsoportot:

A gyerekekkel eljöttek a fiatal szülők (alig túl a korosztály felső határán), jöttek az alig 7 év alatt testvérek, akik most még önálló foglalatosságot választottak, de bizakodásra ad okot, hogy az idei 5 -6 gyerekhez jövőre 2-3 csatlakozhat. Úgy láttuk, hogy a közösség építésébe a család fontos. Fontos együtt is, és a fiatal szülők együttléte is egy közösséget eredményezhet, akik hasonló értékek mentén nevelnek gyereket, felelősnek érzik magukat saját és mások családjáért, és a falu, a közösség épüléséért, a falu fejlődéséért is. Közös ötleteket hallottunk a jobbításra, amit időnként felszínre kell majd hozni, hogy a jó ötletek megvalósuljanak, és hosszú távon eredmények szülessenek. A pozitív visszhang növelheti a létszámot! Sikert ugyanakkor csak nagyon lassan lehet elérni, mert a mai világban sok a kihívás, felgyorsult az élet. Új célokért indulni csak türelemmel, lassan lehet, s ha eredményt akarunk, azt csak kitartóan és lassú építkezéssel tehetjük. De tenni, folytatni kell.


Fejlesztési folyamat eredménye:

Nem egy meglévő közösséget fejlesztettünk, hanem a nulláról indultunk. Az első alkalom után ( 10 fővel indultunk) visszaesés következett (6 főre), de a kitűzött cél, és a kitartó létszám (5-6 gyerek, 3-4 szülő, két 5 éves kisgyerek)kitartó jelenléte, aktivitása biztatónak mutatkozott az öt alkalom és a bemutató után. Az is eredmény, hogy a végén bátor ötlettől vezérelve palacsintát kértek a gyerekek a projekt zárórendezvényén, annak közös elfogyasztása családias légkört eredményezett.


Mit indított el a közösség életében projekt megvalósítása:

Megfogalmazódott a rendszeres tájházi találkozás igénye, sütés-főzéssel., közös együttléttel, havi egy alkalommal. A mostani hetente való találkozás érezhetően sok volt, de a cél érdekében végigvitték a résztvevők. A folytatás lehetőségét megteremtjük, az alkalmakat vonzóvá fogjuk tenni, a további lehetőség kihasználására figyelünk, és erősítjük a most kialakult közösséget. A tájházi környezet vonzó volt mindenki számára, itt fogjuk folytatni a közös munkálkodást, a rendszeres programokat.



Tetszésnyilvánítás:

1 pont2 pont3 pont4 pont5 pont6 pont7 pont8 pont9 pont10 pont
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.