Móricz Zsigmond Művelődési Ház és Városi Könyvtár

A művelődési házat 1963-ban alapította és építette az akkori Nagyközségi Tanács Nyíradony szívében. Nemcsak az épület fekvése, hanem a benne zajló kulturális pezsgés révén is központi szerepe van a település életében.
Maradandó értéket képvisel – a nemzeti kultúra részeként nyilvántartott – Aradványpusztai Asszonykórus és a ma is működő Nyíradonyi Pávakör. Az ő értékőrző munkájukat gyarapították a helyi népzenészek, időről időre újjászerveződő néptánccsoportok, melyeknek mai képviselőjük a Ligetalja és a Kisliget Néptáncegyüttes.
Nagy lendületet adott a kulturális életnek az 1970-es években induló Röpülj páva mozgalom, melynek hatására alakult a fent méltatott Pávakör és Asszonykórus. Később a Pávakör mellé citera-együttes is szerveződött. A kultúrház pedig helyt adott járási fesztiváloknak, minősítőknek, amelyek hatására még inkább felerősödött a helyi népdaléneklési kedv. Nyíradonyi adatközlők váltak a népművészet mestereivé, a MTA Zenetudományi Intézetének dokumentumtárában mintegy 700, akkoriban Nyíradonyban gyűjtött népdalt tartanak nyilván.
A két hatalmas cserépkályhás, magas színpados nagyteremben generációk élvezték a közösségi művelődés programjait: népszínházi előadások és országos hírű előadóművészek sora látogatott el Nyíradonyba; gyakorta bálozó ifjúság töltötte meg a nagytermet, helyi vagy szomszédos településen verbuválódott zenekarok játszották a korabeli divatos slágereket vagy húzták a talpalávalót.
Később az épület csendesebb részében létrejött a könyvtár, mellette az ifjúsági klub, mely a közösségi televíziózás, sakkozás és a jövő tervezésének helyszíne is volt.
Az intézményes művészetoktatást megalapozó hegedű és zongoraórák, kamarazenekari foglalkozások, énekkar és színjátszó kör, klasszikus balett, majd jazz-balettfoglalkozás elérhető volt művelődési házban, köszönhetően a mindig kiváló nyíradonyi iskola pedagógusainak.
A létrejött értékek mellett régi-új szabadidős foglalatosság – a társastánc – vált divatossá. Ezt követte a mazsorett, majd hip-hop, break, s más, a multikulturalizmus jeleként megjelenő „könnyű” műfaj, mely mindig a legfiatalabb korosztályt ejti rabul. Ezek a csoportokk országos, sőt nemzetközi színtéren is megállják a helyüket.
2001-től az alapfokú művészetoktatás intézményes bevezetésével nyílt lehetőség némi egyensúlyt megteremtésére a műfajok között. Azóta a tánc minden formája reneszánszát éli Nyíradonyban, újra indult a hangszeres zeneoktatás, s lassan-lassan formálódnak a helyi zenekarok is.
Nagy adósságát törleszti a település hagyománytisztelő lakossága a helytörténeti, néprajzi gyűjtemény megalapításával, mely először az aradványpusztai csomózóban, majd a régi „népbolt” épületében lett elhelyezve. Ma régi tulajdonos Fecske Teréziáról elnevezve „Fecskeház, Helytörténeti és Néprajzi Gyűjtemény” néven a művelődési ház egyik telephelye.
Integrált közösségi térként a művelődés színtereként szolgál még az aradványpusztai Faluház, melyben az egészségügyi szolgálat (felnőtt- és gyermekorvos, védőnő) is működik.
Régió: Észak-alföld
Megye: Hajdú-Bihar
Város: Nyíradony
Cím:
4254, Nyíradony, Árpád u. 2.
Intézmény típus:
többfunkciós közművelődési intézmény
Vezető:
Lókodiné Pintye Mária
Telefonszám:
52 203092
Fax szám:
52 203092
E-mail cím:
m u v h a z @ n y i r a d o n y . h u
Weboldal:
http://muvhaz.nyiradony.hu/